top of page

5 powodów, aby wybrać się motorówką z Gdyni do Kuźnicy!

Polskie wybrzeże ma wiele oblicz. Tuż obok mocno skomercjalizowanych miast i miasteczek nadal możesz odnaleźć tradycyjne, rybackie wioski, które zachwycają niepowtarzalnym urokiem i klimatem. Chcesz się przekonać, jak niegdyś żyli i mieszkali rybacy? Zawitaj do Kuźnicy – wioski na Półwyspie Helskim, która ma niejedną ciekawą historię do opowiedzenia. Dotrzesz do niej naszą motorówką „Follow me”, dzięki której sama droga na półwysep będzie niesamowitą przygodą.

Z Gdyni do Kuźnicy – dlaczego warto popłynąć motorówką?

Naszą motorówką stojąca w porcie gdyńskim możesz wyruszyć w różne kierunki. Świetnym pomysłem jest rejs do Sopotu, Jastarni czy na Hel. Dlaczego warto pomyśleć także o Kuźnicy? Jakie atrakcje czekają na Ciebie w tej niewielkiej wiosce na Półwyspie Helskim?

  1. O Kuźnicy wspominają już zapiski z XVI wieku. Wcześniej prawdopodobnie była to niewielka wyspa z jednym domem, która szybko przekształciła się w większą osadę. Do dziś miejscowość ta zachowuje charakter rybackiej wioski, co jest szczególnie warte zobaczenia. Miejscowość położona jest na Półwyspie Helskim w miejscu, w którym osiąga zaledwie ok. 300 m szerokości. To powodowało, że przy silniejszych sztormach woda przelewała się z morza do zatoki. Charakterystyczny klimat miejscowości tworzą zwarto ułożone rybackie chałupy, które uniemożliwiają budowę turystycznych pensjonatów. Tworzą także zawiłe i ciasne uliczki.

  2. W Kuźnicy warto także zobaczyć neogotycki kościół, którego wieża stanowi ważny punkt orientacyjny dla statków nadpływających zarówno od strony morza, jak i zatoki. We wnętrzu tej budowli możecie zobaczyć wiele rybackich akcentów, jak choćby ambonę w kształcie łodzi.

  3. Pośród niskiej zabudowy koniecznie odnajdźcie rybacką chatę. Została wybudowana w 1876 roku z wyrzuconego na brzeg statku. Stanowi jedną z ciekawszych chat, której nie możecie pominąć podczas zwiedzania miejscowości.

  4. W 2005 roku wybudowano w Kuźnicy także pomost spacerowy, który stanowi kolejną atrakcję turystyczną. Przyczółek i pomost pływający wychodzi na mieliznę, co stanowi idealne miejsce dla osób uprawiających windsurfing. Pomost znajduje się blisko budynku informacji turystycznej, wypożyczalni sprzętu wodnego i baru.

  5. Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Kuźnicę, jest sama droga przez Zatokę Pucką. Warto jednak uważać na mielizny, które znajdują się przy przystani rybackiej i mocno utrudniają podejście do pomostu. To prawdziwe wyzwanie dla osób lubiących morską żeglugę.

O tym warto pamiętać!

Do portu prowadzi pogłębiane podejście, którym należy się trzymać, aby nie utknąć na mieliźnie. Kurs podejściowy wyznacza nabieżnik pokrywający się z wieżą Kościoła.


W porcie rybackim w Kuźnicy nie ma bosmanatu. Należy kontaktować się z bosmanatem w Jastarni. W ramach problemów warto także kontaktować się z informacją turystyczną tel. 58 657 36 98.


W porcie nie ma także typowej przystani. Wszelkie łodzie cumują przy falochronie, jednak większość miejsc jest zajęta przez miejscowych rybaków. Warto od razu poprosić o zgodę na zacumowanie do burty już stojących tam statków.


Pirs w porcie ma rozdzielnię elektryczną i WC.


Kuźnica to być może ostatnia nieskomercjalizowana osada rybacka na polskim wybrzeżu. Warto ją zobaczyć i poczuć klimat tej niezwykłej miejscowości. Do Kuźnicy położonej na Półwyspie Helskim koniecznie wybierz się naszą motorówką „Follow me”. Już dziś zarezerwuj czas na emocjonujący rejs do Kuźnicy:

tel. +48502153350


Do zobaczenia,

Zespół PremiumBoats.pl

69 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page